Rezonans magnetyczny jak przygotować się do badania?

Rezonans magnetyczny jak przygotować się do badania?

Rezonans magnetyczny – jak przygotować się do badania i co zrobić, żeby to badanie lepiej znieść? Artykuł napisany przy współpracy z lekarzem radiologiem dr Joanną Skrzypczak

Czy tatuaż jest przeciwskazaniem do badania? Czy trzeba być na czczo? Co to jest ta kreatynina? I dlaczego warto zabrać ze sobą rękawiczki?

Rezonans magnetyczny – po co się go wykonuje?

Rezonans magnetyczny jest jednym z podstawowych badań obrazowych w diagnostyce wielu chorób, także stwardnienia rozsianego. Wiem, że dla wielu osób jest to badanie bardzo stresujące, jednak ja przyznam Wam się otwarcie – bardzo je lubię!

Tak! Dobrze słyszycie! Wiecie, jak go tutaj nie lubić skoro człowiek może półtorej godziny poleżeć i nic nie robić. I do tego muzyka niczym od najlepszych DJ-ów sceny techno…

Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym możliwa jest ocena różnych struktur anatomicznych organizmu. Dzięki podaniu kontrastu można stwierdzić czy zmiany są aktywne i lepiej je uwidocznić, oraz ocenić stan naczyń krwionośnych.

Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, ale dla wielu osób trudne do wytrzymania ze względu na niewygodną pozycję, stres, konieczność pozostania bez ruchu. Podstawą jest jednak dobrze przygotowanie do rezonansu magnetycznego.

Rezonans magnetyczny jak przygotować się do badania: Czy trzeba być na czczo?

Jeśli badanie jest bez kontrastu nie trzeba być na czczo. Jednak czasami może okazać się w trakcie, że kontrast trzeba będzie jednak podać, dlatego lepiej być na czczo.

Na czczo oznacza  5 godzin przerwy od ostatniego posiłku. Natomiast bardzo ważne jest nawodnienie. Przed rezonansem warto wypić odpowiednią ilość (1-2 szklanki) wody. Po badaniu z rezonansem także trzeba pić więcej aby wypłukać kontrast.

Moja rada: Jeśli to możliwe na rezonans warto umówić się od rana. Trzeba jednak przygotować się na to, że mogą być opóźnienia. No a czasami po prostu terminy są popołudniowe. Wówczas możesz zjeść lekkie, pożywne śniadanie ponieważ w przypadku rezonansu wystarczy 5 godzin przerwy od ostatniego posiłku

Rezonans magnetyczny jak przygotować się do badania:  Co to jest badanie kreatyniny i dlaczego się je wykonuje?

Kreatynina jest markerem tego jak działają nasze nerki. Wynik kreatyniny pozwala na obliczenie czy możliwe jest podanie kontrastu. Badanie poziomu kreatyniny jest niezbędne do wykonania rezonansu magnetycznego z kontrastem. Badanie wykonuje się z krwi i można zrobić je w niemal każdym laboratorium. W przypadku nieprawidłowego wyniku badania może zapaść decyzja o nie wykonywaniu rezonansu.

Moja rada: O badaniu kreatyniny trzeba pamiętać. Najlepiej zrobić je na kilka dni przed planowanym rezonansem, żeby na pewno zdążyć otrzymać wynik. Nie zapomnij go zabrać ze sobą! Ja każdemu dokumentowi tego typu od razu robię zdjęcie jeśli nie jest wysłany online.

Rezonans magnetyczny jak przygotować się do badania:   Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?  

Może się wydawać, że jest to temat poboczny. Jednak fakt jest taki, że to właśnie najczęściej zły ubiór jest powodem dyskomfortu! A konkretnie – zimna. Badanie rezonansem magnetycznym trwa dość długo – czasami jeśli oceniany jest odcinek szyjny oraz głowa to nawet 1-1,5 godziny. A w Sali rezonansu jest bardzo zimno!

Rezonans magnetyczny jak przygotować się do badania
Tak wygląda tuba rezonansu magNetycznego

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

 Na dworze ciepło i wydaje ci się, że branie bluzy to abstrakcja? Nie jest dobrym pomysłem przyjść na rezonans w letnich, cienkich ubraniach! Pamiętaj, że będziesz leżeć bez ruchu, nawet 1,5 godziny w pomieszczeniu o temperaturze 17 stopni. Ja za pierwszym razem popełniłam błąd i strasznie zmarzłam, mimo koca. Między innymi dlatego, że bluza miała za wąski rękaw i musiałam ją zdjąć. Odsłonięta ręka z wenflonem była lodowata! Dlatego ja polecam:

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny
Zestaw ubrań na rezonans magnetyczny
  • Załóż bawełniany t-shirt bez nadruków, a na niego bluzę z luźnym rękawem bez metalowych elementów, cekinków, nitów, zamków błyskawicznych, metalowych wykończeń na troczkach – Bo będziesz musiał taką bluzę czy t-shirt zdjąć i na pewno zmarzniesz. A w bluzie warto zostać
  • Załóż wygodne, miękkie spodnie dresowe
  • Biustonosz będzie trzeba ściągnąć. Jeśli czujesz się z tum niekomfortowo wybierz sportowy, cały materiałowy.
  • Weź dodatkową parę ciepłych skarpet
  • Zabierz ze sobą rękawiczki! Ja wiem, że to brzmi abstrakcyjnie, ale dłonie naprawdę bardzo marzną!
  • Zabierz ze sobą stopery! Czasami w pracowni może ich zabraknąć
  • Zdejmij wszystkie kolczyki, spinki z włosów, zdjąć okulary 

Pamiętajcie, że nikt Wam nie będzie sprawdzał ust czy innych części ciała😉 Więc jeśli macie pircing to lepiej powyciągać wszystko przed badaniem😊

Rezonans magnetyczny jak przygotować się do badania:  Czy mam w ciele metal?

Przed badaniem będziemy proszeni o wypełnienie ankiety i warto się do niej przyłożyć bo zawiera bardzo ważne informacje.

Przeciwskazaniem do badania są wszelkie metalowe (teflon i tytan są ok) elementy.

  • Protezy, stenty, ciała obce, wkłucia np. pompy insulinowej, rozruszniki serca, metalowe wkładki.

Uwaga! Te najnowsze stenty i protezy nie są przeciwskazaniem bo są najczęściej tytanowe, a tytan nie reaguje w polu magnetycznym. Dlatego ważne jest aby uzyskać od swojego lekarza albo oddziału potwierdzenie, że może być diagnozowany.

Czy tatuaż jest przeciwskazaniem do badania rezonansem magnetycznym?

Czasami w serialach czy filmach (głównie medycznych) można spotkać ciekawe sceny kiedy to wytatuowany (najczęściej więzień) wjeżdża w tubę rezonansu i pali mu się skóra bo są tatuaże/ Co na to lekarz?

„Jest to spowodowane tym, że dawno temu, albo jeśli tatuaż był wykonywany bardzo chałupniczą metodą w tuszu znajdowały się opiłki metalu. Obecnie tatuaże wykonywane są za pomocą nowoczesnych tuszy i nie są przeciwskazaniem do rezonansu”

Dodam od siebie – mam tatuaże, nic się z nimi w tubie rezonansu nie dzieje!

Mam nadzieję, że teraz wiesz już jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym. Zapraszam do przeczytania kolejnego artykułu na temat tego:

  • Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?
  • Jak przetrwać badanie rezonansem magentycznym?

Kliknij na obrazek poniżej:

Jak wyglądania badanie rezonansem magnetycznym

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany