Stwardnienie rozsiane pierwsze objawy oczne – zaburzenia widzenia np. mroczki

Stwardnienie rozsiane pierwsze objawy oczne – zaburzenia widzenia np. mroczki

Stwardnienie rozsiane – pierwsze objawy oczne to często sygnał alarmowy. Jedno oko przestaje działać? Pojawiają się mroczki, czy błyski w oczach? To mogą być przyczyny wielu schorzeń. Zawsze wymagają kontroli u okulisty. Co może dziać się złego z oczami? Jaki objawy powinny skierować nas do lekarza?

Pierwsze objawy – stwardnienie rozsiane – zaburzenia widzenia były od początku!

Noszę okulary od 6 roku życia. Mam dużą wadę wzroku, błonę na siatkówce, astygmatyzm… Jednak kiedy któregoś dnia rano wstałam i miałam czarną plamę w jednym oku – cóż, powinnam powiedzieć, że się zaniepokoiłam. Ale gdzie tam. Wsiadłam do auta, pojechałam do pracy. Jeszcze nie wiedziałam, że właśnie zaczęła się moja przygoda ze stwardnieniem rozsianym. Jakie zaburzenia widzenia miałam jeszcze i co powinno skłonić cię do szybkiej wizyty u okulisty?

Pierwsze objawy – stwardnienie rozsiane może powodować szeroki wachlarz zaburzeń widzenia. Choroba często w pierwszej kolejności atakuje nerwy wzrokowe, co daje konkretne charakterystyczne objawy w postaci zapalenia nerwu wzrokowego – taką diagnozę bardzo często słyszą pacjenci u których później wykonuje się dodatkowe badania i znajduje inne ogniska zmian chorobowych.

Inne pierwsze objawy – stwardnienie rozsiane może też manifestować się w taki sposób! Obejrzyj film jak było u mnie

Pierwsze objawy – stwardnienie rozsiane sprawiło, że miałam takie zaburzenia widzenia

Stwardnienie rozsiane pierwsze objawy oczne: Mroczki przed oczami

I nie chodzi tutaj o to, że jak szybko wstajemy to ciemnieje nam obraz. To dość naturalna reakcja oganizmu i jeśli nie trwa długo i nie powoduje problemów z równowagą to nie jest zwykle powdód do niepokoju – trzeba po prostu wolniej wstawać. Natomias wiele osób skarży się na latające w polu widzenia czarne, ruszające się strzępki – to są męty ciała szklistego. Ja mam takie od wielu lat i na początku mnie przestraszyły, potem irytowały. Teraz już do nich przywykłam. Czy są one groźne? Jeśli się pojawiją uważam, że warto iść do okulisty. Może być to naturalne zjawisko i jeśli pjawiają się rzadko, nie przybywa ich najpewniej nie jest to nic poważnego – ot, każdy z nas się starzeje. Jednak mogą być też objawem chorób – w tym także być pozostałością po stanach zapalnych. Nie wskazują one na stwardnienie rozsiane, ale są niewątpliwie wkurzającym dowodem na to, że gdzieś w międzyczasie dochodziło do stanów zapalnych. Jeśli natomiast w ciągu dnia doznajemy nagłych, napadowych ataków mroczków – czyli widzenie robi się ciemne, zaburzona jest równowaga – tutaj natychmiast trzeba udać się do lekarza specjalisty – nie tyle okulisty, co neurologa.

Stwardnienie rozsiane pierwsze objawy oczne Różnobarwne widzenie barwy czerwonej i zielonej.

W poprzednim filmie robiłam prosty test, Powtórzmy go! Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, oprócz zaciemnienia widzenia powoduje także, że źle widzimy barwy – szczególnie zieloną i czerwoną. Jednym okiem patrząc kolory są żywsze, drugim – przydymione.

Pierwsze objawy - stwardnienie rozsiane - zaburzenia widzenia
Pierwsze objawy - stwardnienie rozsiane - zaburzenia widzenia

Stwardnienie rozsiane pierwsze objawy oczne Rozmywanie obrazu podczas czytania, patrzenia na monitor

Jak już powiedziałam – wszyscy się starzejemy. Kiedy zapytałam mojego okulistę czemu mi się literki rozmywają przy czytaniu – to znacząco popukał się w mój pesel na karcie. Jednak nawet jeśli coś jest naturalne to nie znaczy, że nie należy interweniować. Co innego jeśli rozmywa nam się widzenie przy czytaniu i być może będziemy musieli wyskoczyć z kilku stówek na modne okulary i szkła do czytania. A co innego jeśli rozmywa nam się nagle obraz podczas codziennego funkcjonowania. To może być jeden z pierwszych objawów różnych schorzeń oczu albo chorób neurologicznych i wymaga konsultacji lekarskiej.

Inne zaburzenia widzenia, które powinny sprawić, że rzucisz wszystko, ale nie pojedziesz w Bieszczady tylko pójdziesz do okulisty. Nie na termin za miesiąc. Na już. Albo na okulistyczny ostry dyżur.

Ja nie żartuję…

Stwardnienie rozsiane pierwsze objawy oczne: Nagły ból gałki ocznej

Ha, oczywiście, że jak dostałam pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego to bolało. Ale ja myślałam, że to migrena… Jeśli czujemy ból w gałce ocznej, jeśli boli przy poruszaniu gałką oczną – trzeba iść do okulisty. Może być to objaw zapalenia, ale też nieprawidłoweo ciśnienia w gałce ocznej co grozi utratą wzroku.

Nagłe błyski, błyskawice, światła przed oczami

Jeśli nie jesteś na koncercie techno i przed oczami masz angłe błyski – nie czekaj, tylko śmigaj na dyżur okulistyczny. Może być to objaw migreny – jasne. Ale może też odklejać ci się siatkówka. Więc nie ma na co czekać.

Nagłe zaniewidzenie, duża plama w polu widzenia.

Jeśli myśicie, że jak już coś takiego kogoś spotka i nadal nie pójdzie do lekaza to musi być idiotą. To prawda. Byłam idiotką. Która bardzo ładnie potrafiła wyprzeć konieczność pójścia do lekarza mimo wielkiej plamy pośrodku pola widzenia. W końcu poszłam.

Teraz chodzę po świecie w okularach i z diagnozą sm. Nadal mam czasami czasowe zaburzenia widzenia, obaz mi się zamazuje itd. Ale mój nerw wzrokowy nie jest w stanie niczym nowe auto z salonu, więc czasami szwankuje. Jednak regularnie, raz w doku mam pełną (i kosztowną) kontrolę okulistyczną. A jak coś się będzie działo – łapię szpitalną torbę i jadę na izbę. Drugi raz głupia nie będzę…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany