Moja historia – stwardnienie rozsiane – objawy które miałam

Moja historia – stwardnienie rozsiane – objawy które miałam

Stwardnienie rozsiane – objawy są najczęściej mocno niespecyficzne. Oznacza to, że pasują do wielu chorób i występują stosunkowo często. Wie to każdy, kto oglądał serial dr House, gdzie dosłownie w co drugim odcinku jako jedna z pierwszych proponowanych diagnoz to było stwardnienie rozsiane. Stwardnienie rozsiane – moja historia pokazuje, że objawy mogą być niewielkie i ignorowane. Jak to było?

Historie pacjentów. Stwardnienie rozsiane – objawy, które miałam i ignorowałam

Jest bardzo wiele objawów, które mogą wskazywać na stwardnienie rozsiane. Problem jest jednak taki, że dopiero kiedy stają się one poważne to udajemy się z nimi do lekarza.

Zobacz film jak długo ja ignorowałam swoje objawy stwardnienia rozsianego:

Stwardnienie rozsiane – objawy to między innymi:

 • Zaburzenia widzenia, bóle, zawroty głowy – pierwsze objawy oczne znajdziesz w tym artykule
 • Mrowienia, drętwienia, zaburzenia czucia w kończynach i na całym ciele
 • Problemy z chodzeniem, poruszaniem – wcale nie często te objawy stwardnienia rozsianego występują od razu!
 • Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego – u wielu osób jeden z pierwszych objawów.
 • Objaw lhermitte’a
 • Zaburzenia równowagi
 • Zaburzenia uwagi, koncentracji, trudności z mówieniem
 • Problemy z trzymaniem moczu

Stwardnienie rozsiane – objawy. Czym jest objaw Lhermitte’a

Jest to bardzo charakterystyczny objaw (ale nie występuje u każdego) polegający na uczuciu prądu przebiegającego wzdłuż kręgosłupa, aż do nóg po przyciągnięciu brody do klatki piersiowej.

stwardnienie rozsiane objawy objaw lhermittea l
Objaw Lhermitte’a to uczucie prądu wzdłóż kręgosłuba. Uznawane za objaw stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane – objawy, które można pomylić z inną chorbą?

Tak jak napisałam objawy stwardnienia rozsianego na początku zwykle są lekkie, niezauważalne, czasami wiele lat ignorowane. Wychodzi to często później w badaniu rezonansu magnetycznego, gdzie widać rozsiany proces demielinizacyjny wskazujący na to, że choroba jest już z nami jakiś czas.

Stwardnienie rozsiane – objawy które zaczynają mocno niepokoić.

Najczęściej do lekarza trafia się jeśli:

 • Objawy zaczynają być gwałtowne np. nagły niedowład albo zapalenie nerwu wzrokowego i brak widzenia w jednym lub obu oczach
 • Objawy są już długo i się nasilają np. coraz słabsze kończyny
 • Albo przy okazji, diagnozując inne choroby lekarz zwraca uwagę np. na nieprawidłowości w badaniu neurologicznym

Diagnostyka stwardnienia rozsianego – a może to kiła?

Stwardnienie rozsiane różnicuje się z innymi chorobami które mogą dawać podobne objawy, a nawet zmiany w mózgu. Jest to między innymi:

 • borelioza, w kierunku której bada się przeciwciała IgG i IgM
 • kiła.
 • Inne zapalne choroby mózgu i rdzenia,
 • niedobór witaminy B12
 • choroby tkanki łącznej
 • inne, w zależności od wyników badań oraz objawów pacjenta

Warunkiem postawienia diagnozy jest bowiem to, że choroba postępuje w czasie, czyli musi pojawić się kolejny rzut czyli nowe objawy kliniczne lub w rezonansie pojawiają się nowe zmiany w obrazie mózgu.

objawy stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane – objawy a kryteria Mc Donalda

Lekarze, diagnozując stwardnienie rozsiane opierają się na kryteriach Mc Donalda. Bardzo dokładnie określają one kiedy może być postawiona diagnoza. Czasami jest tak, że już po pierwszym rzucie choroby, czyli po objawach i wynikach badania rezonansu widać, że rzut jest i zmiany są rozsiane, ale to za mało, żeby postawić ostateczną diagnozę.

W praktyce pacjenci (w tym także ja) otrzymują diagnozę CIS, czyli klinicznie izolowanego zespołu. CIS może (ale nie musi) przekształcić się w pełnoobjawowe stwardnienie rozsiane. Jednak taka wstępna diagnoza uniemożliwia rozpoczęcie leczenia.

Stwardnienie rozsiane – objawy są, a nie ma diagnozy?

Często dopiero kolejny zarejestrowany rzut pozwala na potwierdzenie diagnozy. Jest to pewien problem, ponieważ na nowy rzut trzeba czasami długo poczekać – podobnie jak na nowe badanie, a tymczasem badania pokazują, że im wcześniej wdroży się leczenie tym lepsze rokowania.

Obecnie towarzystwa lekarzy i pacjentów cały czas mówią o tym i postulują, żeby leczenie wprowadzać już po pierwszym udokumentowanym rzucie i diagnozie CIS. Na razi jednak nic się nie zmieniło w tej kwestii…

Stwardnienie rozsiane - objawy

Diagnostyka stwardnienia rozsianego – jakie badania wykonuje się, aby stwierdzić stwardnienie rozsiane?

 • neurologiczne badanie pacjenta w celu sprawdzenia jego odruchów. W stwardnieniu rozsianym stwierdza się wygórowane odruchy głębokie i inne patologie w działaniu układu nerwowego np. spastyczność, problem z koordynacją itd.
 • badanie płynu mózgowo rdzeniowego w celu stwierdzenia obecności prążków oligoklonalnych . Ich obecność jest jednym z czynników potwierdzających diagnozę. Co ciekawe – ja akurat prążków nie miałam.
 • Badanie wzrokowych potencjałów wywołanych
 • Badanie MRI mózgu i często także odcinka szyjnego w celu wykrycia ognisk zmian demienielizacyjny. Do badania podaje się często kontrast, żeby sprawdzić czy zmiany są aktywne.

Dopiero wypadkowa tych wszystkich wyników oraz stwierdzenie postępowania choroby w czasie pozwala na postawienie diagnozy

Od pierwszych objawów stwardnienia rozsianego do diagnozy – jak długo się czeka?

Często pacjenci długo ignorują objawy, a liczy się pierwszy „zarejestrowany i udokumentowany rzut”. W czasie pierwszego pobytu w szpitalu pytano mnie, czy nie mam jakichś śladów po wizytach u neurologów jak miałam pierwsze objawy. Oczywiście, żadnych śladów nie było bo nigdy nie zgłosiłam się z nimi do żadnego lekarza. Zwykle pojawiały się i ustępowały samoistnie, zanim udało mi się zmobilizować i umówić się na wizytę. Co z tego, że pamiętałam iż miałam rok wcześniej epizod pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, skoro uznałam, że to migrena i nie poszłam do okulisty…

Warto także pamiętać, że stwardnienie rozsiane różnicuje się z innymi chorobami, a pod uwagę bierze się wiele czynników. Przestrzegam przed szukaniem tych najłatwiejszych rozwiązań np. nerobirelioza i wykonywaniem nieuznawanych przez KIDL testów w tym kierunku, a następnie stosowaniem bardzo długiej antybiotykoterapii.

Nie ignoruj objawów, nie uciekaj od diagnozy!

Pamiętaj, że jeśli będziesz leczył się na boreliozę (lub inną chorobą) której nie masz antybiotykami przez kilkanaście miesięcy to dodatkowo bardzo mocno wpłynie na równowagę układu immunologicznego, np. ze względu na negatywny wpływ na mikroflorę i stan może się jeszcze pogorszyć. Poza tym opóźnia to postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany