Jakie dawki witaminy D trzeba przyjmować profilaktycznie, a jakie, kiedy mamy niedobory? Czy osoba zdrowa powinna spożywać tyle samo witaminy D co osoba chora? Jakie dawki witaminy DJakie dawki witaminy D trzeba przyjmować profilaktycznie, a jakie, kiedy mamy niedobory? Czy osoba zdrowa powinna spożywać tyle samo witaminy D co osoba chora?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są normy witaminy D i jak czytać wyniki badań laboratoryjnych?
- Jak wygląd badanie poziomu witaminy D i kiedy należy je wykonać?
- Jakie dawki witaminy D stosować aby uzupełnić niedobory?
- Dlaczego warto przyjmować więcej niż mówią zalecenia, ale mniej niż radzą niektórzy polecający megadawki?
Jakie dawki witaminy D należy przyjmować i jakie ja przyjmuje chorując na stwardnienie rozsiane?
Jakie dawki witaminy D przyjmuję jako osoba o podwyższonym ryzyku niedoborów? To zależy…
Zwykle jest to między 4 tysiące a 8 tysięcy jednostek. Czy jednak jeśli chorujesz przewlekle to oznacza, że masz przyjmować tyle samo? Nie!
Dawki witaminy D powinny być dobrane indywidualnie do wyniku badania! Dlaczego? Ponieważ u różnych osób różne dawki będą ten poziom potrafiły podnieść i utrzymać.
Cytat z badania: Obserwacje te potwierdzono w badaniu prospektywnym, w którym wykazano, że dzienne spożycie witaminy D w dawce większej niż 400 jm./dobę zmniejsza ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane
Jakie są normy laboratoryjne dla witaminy D?
Zanim zacznę mówić o normach chciałabym, abyśmy zwrócili uwagę na JEDNOSTKI! Większość laboratoriów (ale nie zawsze) podaje poziom witaminy D w nanomolach czyli nmol. Czasami wynik może być w nanogramach!

Jednostki witaminy D w wynikach badań
Dlatego zawsze analizuj wyniki badań w odniesieniu do jednostek referencyjnych podanych na Twoim wyniku!
- Ciężki niedobór witaminy D wymagający bezwzględnego leczenia wynosi poniżej 25 nmol/L
- O niedostatku witaminy D mówi się, gdy wartości wynoszą 25–50 nmol/L,
- obniżony poziom (hypovitaminosis) Witaminy D występuje przy wartościach stężenia 50–70 nmol/L,
- Wartości z przedziału 70-100 nmol/l są uznawane za prawidłowe
Generalnie te zakresy mogą delikatnie różnić się w zależności od źródła. Jednak bardzo ważne jest aby określić jaki poziom witaminy D jest niebezpieczny.
Jaki poziom witaminy D jest niebezpieczny?
Opracowanie górnej, bezpiecznej granicy poziomu nie było łatwe i różne źródła podają różne wartości. Ostatecznie uznaje się, że takie maximum do 250 nmol/l jednak lepiej starać się pozostać w przedziałach 70-100 nmol/litr.
Przedawkowanie witaminy D może być toksyczne i powodować szereg objawów ubocznych takich jak:
- Objawy neurologiczne – bóle głowy, zawroty głowy, dezorientacja
- Objawy mięśniowe – bóle mięśni, zmęczenie mięśni
- Objawy ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunki, zaparcia
- Utrata apetytu
A także:
- Uszkodzenie nerek i trzustki
- Nieregularne bicie serca
- Odwodnienie
Jakie dawki witaminy D należy stosować jeśli mam niedobory?
W kwestii dawek bardzo wiele zależy od tego czy mamy niedobory witaminy D czy też chcemy stosować ją w celu podtrzymania prawidłowego poziomu – czyli profilaktycznie.
Obecnie można spotkać takie rekomendacje:
- 400 jm. — dla dzieci do 12. roku życia, kobiet w ciąży i karmiących,
- 300 jm. — dla młodzieży,
- 200 jm. — dla dorosłych.
Dotychczasowe zalecenia odnośnie dziennego zapotrzebowania na witaminę D dotyczyły dawek, które zapewniłyby homeostazę gospodarki mineralnej i zapobiegały rozwojowi krzywicy i osteomalacji (100 jm. zapobiega osteomalacji, 200 jm. wystarcza do podtrzymania stężenia witaminy D na poziomie 25 nmol/l [10 ng/ml].
Jednak są to dawki za małe, aby mówić o ich terapeutycznym znaczeniu np. w przebiegu chorób autoimmunizacyjnych, co wykazano w licznych badaniach:
„Szczegółowe badania przeprowadzone w wielu zespołach wykazały dobitnie, że rekomendowane od 1989 r. dawki witaminy D wynoszące 200–600 IU/d są zdecydowanie za małe”
Tymczasem:
Obecnie sądzi się, że utrzymanie stężenia)D3 na poziomie 80 nmol/L, lub wyższym działa prewencyjnie w stosunku do takich schorzeń jak osteoporoza, choroby układu sercowo-naczyniowego, różne postaci chorób autoimmunizacyjnych oraz nowotworowych.
Jakie dawki witaminy D należy przyjmować? Zależy od wyników badań!
Hollis postuluje weryfikację dotychczasowych zaleceń i sugeruje podniesienie dawki dla dorosłych do nie mniejszej niż 2000 IU/d . W najświeższym opracowaniu tego autora i wsp, zawierającym praktyczne wskazówki dotyczące zwalczania niedoboru witaminy D, zweryfikowano, tym razem własne zalecenia i zaproponowano zdrowym osobom (lecz z niedoborem witaminy D) spożywanie preparatów zawierających 2000–7000 IU witaminy D. Istnieje natomiast pełna zgodność wśród badaczy, co do zaleceń uzupełniania niedoborów witaminy D w sytuacji, gdy stężenie kalcydiolu w surowicy jest niższe od 50 nmol/L
Wyróżnia się dwie podstawowe strategie w stosowaniu witaminy D:
- wczesną profilaktykę w zdrowej populacji
- leczenie niedoborów stwierdzonych u indywidualnych pacjentów.
U dorosłych osób zdrowych zalecana suplementowana dawka witaminy D to 800-2000 jednostek dziennie, natomiast w przypadkach niedoboru witaminy dawka może wynosić nawet 10 000 jednostek, zależnie od wieku, masy ciała i stopnia niedoboru.
Jak sprawdzić czy mam niedobór witaminy D?
Należy wykonać badanie z krwi i określić poziom witaminy D. Następnie można stosować rekomendowane niższe dawki czyli np. 2 000 jednostek i po 2 miesiącach ponowić badanie.

Jeśli poziom podniósł się do właściwego poziomu stosować profilaktycznie dawkę podtrzymującą 800 jednostek
Jeśli podniósł się niewiele można zwiększyć dawkę np. do 4-8 tysięcy jednostek i znów po miesiącu wykonać badanie.
Nie należy stosować dawek powyżej 10 tysięcy jednostek, a i tak wysokie dawki można stosować wyłącznie czasowo, na okres uzupełnienia niedoborów!
Leave a Reply