Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie? W artykule znajdziesz odpowiedzi na takie pytania: Czy w tej tubie rezonansu jest głośno? Czy rezonans boli? A co jak ma się klaustrofobię? Jak zachować się podczas badania?

Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania

Napisałam dla Ciebie cały artykuł na ten temat. Dowiesz się z niego jakie badania wykonać przed, jak się ubrać i co ze sobą zabrać. Artykuł znajdziesz klikając w obrazek poniżej:

Rezonans magnetyczny jak przygotować się do badania

Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie z mojej perspektywy?

Jak już wspomniałam ja akurat uznaję rezonans za całkiem przyjemne badanie, ale tylko dlatego, że wiem już co mam robić. Dobre przygotowanie i ubiór – to jedno. Ale w czasie samego badania także można sobie pomóc!

„Ja w tubie rezonansu po prostu zasypiam. Przyznaję, pierwsze badanie było stresujące, byłam spięta, źle ubrana i generalnie było mi zimno i niewygodnie. Do kolejnych podeszłam już inaczej.”

Jak wyglądania badanie rezonansem magnetycznym krok po kroku

Krok 1 – Badanie rezonansem magnetyczny – przyjdź około godziny przed umówionym terminem.

Dlaczego? Ponieważ z mojego doświadczenia wynika, że tyle czasu potrzeba, żeby przejść przez rejestracje (często są kolejki), później przekazać wyniki badań kreatyniny, założyć wkłucie (jeśli ma być podawany kontrast) i wypełnić ankietę. Przygotuj się też, że mogą być późnienia, bo czasami ktoś przyjeżdża nagle np. z wypadku albo z oddziału.

Krok 2. Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym już w gabinecie

Kiedy mamy już wkłucie oraz lekarz stwierdza, że nie ma przeciwskazań do badania zostaniemy poproszeni o przygotowanie się. To jest ten moment kiedy wypinamy wszystkie spinki, kolczyki, gumki do włosów, zostawiamy okulary, opróżniamy kieszenie.  Do Sali z rezonansem NIE WOLNO wnosić nic metalowego. Własne słuchawki z muzyką? Nic z tego!

Krok 3. Technik pomaga nam ułożyć się wygodnie, przykrywa głowę specjalnym stelażem. To jest moment na włożenie stoperów, założenie dodatkowych skarpetek i rękawiczek.

„Rękawiczki? Jakie rękawiczki! Jeśli o to pytasz to wróć do poprzedniego artykułu!”.

W przypadku stwardnienia rozsianego rezonans magnetyczny wykonuje się na leżąco, ponieważ oceniana jest głowa i szyja. Jednak pozycja w czasie badania będzie zależała od tego jaki fragment ciała wykonujemy. Czasami możemy być poproszeni o ułożenie się na brzuchu albo ze zgiętą ręką. Niektóre pozycje mogą być niewygodne, ale nawet wówczas trzeba postarać się rozluźnić.

Krok 4 Jak wyglądania badanie rezonansem magnetycznym już w tej tubie?

Zaczyna się badanie – najpierw zwykle bez kontrastu. Kontrast jest podawany w połowie badania.  Kluczowa kwestia – pozostanie bez ruchu! Znane nam z seriali pogaduszki między lekarzem a pacjentem w czasie rezonansu to bujda na resorach. Każdy ruch, nawet dla nas niezauważalny wpływa na jakość obrazu.

Za pierwszym razem co tu dużo mówić – wierciłam się! Byłam bardzo spięta (bo chciałam być bez ruchu) , wydawało mi się, że świetnie., a tymczasem po kilku minutach dostałam informacje, że za bardzo się wiercę i badanie nie idzie jak trzeba. To spięcie było tak duże, że miałam potem zakwasy w barkach i plecach! Dlatego tutaj kolejny, największych haczyk – na początku od razu ułóż się tak, żeby było ci wygodnie i ciepło, a potem zrób kilka ćwiczeń oddechowych i rozluźnij ciało. Maksymalnie postaraj się rozluźnić wszystkie części. Pamiętaj, że to, że masz rezonans głowy i szyi to nie znaczy, że możesz machać nogami i rękoma bo to też będzie widać. Ruchy szczęki także! Najlepszą metodą jest zupełne, całkowite rozluźnienie. Ja doszłam już do takiej wprawy, że podczas badania zasypiam. Ćwicz w domu kilka dni przed rezonansem. Jest to szczególnie ważne dla osób z klaustrofobią

Jak wyglądania badanie rezonansem magnetycznym – czy w tubie jest głośno?

Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie kiedy już jesteś w tej tubie? W tubie rezonansu jest bardzo głośno i chłodno. Dźwięki przypominają imprezę techno i są raczej mało przyjemne. Dlatego w czasie badania dostajesz stopery i specjalne słuchawki albo wyłudzacze. Jednak warto mieć ze sobą zapasową paczkę stoperów na wypadek gdyby akurat w pracowni zabrakło.

Zestaw ubrań na rezonans

Jak wyglądania badanie rezonansem magnetycznym a klaustrofobia

Wiele osób traktuje rezonans magnetyczny jako nieprzyjemnie doświadczenie, jednak najwięcej problemów mają osoby z klaustrofobią. To, co można zrobić to wcześniej (za zgodą lekarza) zażyć np. hydroksyznę. Zdecydowanie metoda oddechowa i rozluźnianie pomaga. Poza tym warto zamknąć oczy przed wjechaniem do tuby i po prostu ich nie otwierać. Niektórym osobom pomaga nałożenie na oczy opaski. Można też wizualizować sobie i przypominać, że owszem, głowa jest schowana w tubie, ale większość ciała jest poza tubą, na wolnej przestrzeni. W ekstremalnych przypadkach badanie można wykonać w płytkiej diagnozie. Jeśli masz klaustrofobię powiedz o tym lekarzowi i technikowi! To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż wpadanie w panikę w czasie badania.

Pamiętaj też, że w czasie badania do ręki dostajesz specjalną „gruszkę” którą możesz nacisnąć kiedy coś jest nie w porządku, źle się czujesz, nie możesz oddychać czy masz mdłości. Wówczas badanie jest przerywane, a ty masz kontrolę nad sytuacją.

Jak wyglądania badanie rezonansem magnetycznym – czy będę miał od razu wyniki?

Nie raz próbowałam wyciągać coś od technika wykonującego badanie. Nic z tego – zwykle milczą jak zaklęci, a wynik badania poznaję dopiero kiedy opisze mi je lekarz. Może to trwać nawet kilka tygodni! Jednak trudno to przyspieszyć. Warto też poprosić o nagranie badania na płytę i zabranie ze sobą. Może się to przydać jeśli będziesz chciał konsultować swój przypadek z innym lekarzem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany